• kontakt@programzysk,pl

Forma opodatkowania w nowej rzeczywistości podatkowej

Podatki są podstawą funkcjonowania każdego państwa. To dzięki nim pozyskiwane są środki na realizację wielu ważnych dla całego społeczeństwa zadań. Oświata, ochrona zdrowia czy dbanie o bezpieczeństwo obywateli – to właśnie m.in. z podatków możliwe jest opłacenie tychże wydatków. Funkcjonujący system podatkowy określa zasady opodatkowania czy ulgi, z jakich można skorzystać.

System podatkowy

Należy podkreślić, że system podatkowy jest bardzo złożona konstrukcją, która przewiduje sposób nakładania podatków, pobierania ich, a także ulgi, z jakich można skorzystać. O ile osoby pracujące “na etacie” podatek mają odprowadzony przez pracodawcę i często nawet nie zastanawiają się nad kwestiami podatkowymi, o tyle w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą sprawa wygląda już nieco inaczej. Tu od wyborów zależy wiele, w szczególności – jak wysoki podatek zapłacimy. Do tej pory przedsiębiorcy mogli rozliczać się na zasadach ogólnych, albo skorzystać z podatku liniowego, ryczałtu czy w oparciu o skalę podatkową. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że wybór formy opodatkowania zależał od przychodów uzyskiwanych z działalności.

Co zmienia Nowy Polski Ład?

Po wprowadzeniu od stycznia 2022 programu mającego na celu odbudowę gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19 sporo się zmieni. Dla biur rachunkowych jest to nie lada wyzwanie, ponieważ muszą przeprowadzić optymalizację podatkową, aby ocenić najlepszy wariant rozliczenia dla każdego klienta.

Wśród dużych zmian podatkowych, jakie niesie ze sobą Nowy Ład wskazać należy wskazać podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz kwoty, od jakiej określony jest II próg podatkowy. Ale to nie wszystko, ponieważ najwięcej zmian i wątpliwości co do wyboru budzą kwestie wyboru między podatkiem liniowym a ryczałtem. Komu opłacają się te rozwiązania, a kto powinien zmienić formę opodatkowania? W przypadku podatku liniowego należy dokładnie rozważyć czy nadal będzie się taka forma opłacać. To w dalszym ciągu będzie bardzo dobre rozwiązanie dla tych podmiotów, które generują zysk na poziomie 11-12 tys. zł.