• kontakt@programzysk,pl

Nowy Polski Ład, co to takiego jest?

W Polsce ostatnio wiele słyszy się na temat Nowego Polskiego Ładu. Program ten niesie ze sobą wiele zmian i z całą pewnością ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Czym jest Nowy Polski Ład? I jakich zmian można się po nim spodziewać?

Nowy Polski Ład, co to za program?

Program nazywany w skrócie Polskim Ładem to bardzo dużo zmian dla całego społeczeństwa, chociaż często mówi się o nim w kontekście osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmiany, jakie wprowadza mają na celu poprawienie sytuacji polskiego społeczeństwa oraz gospodarki, chociaż nie wszyscy zgadzają się ze słusznością tychże założeń. Abstrahując od subiektywnym przekonań sprawdźmy, co nowego czeka nas w 2022 r.

Założenia Polskiego Ładu odnoszą się bezpośrednio do sytuacji związanej z pandemią, wszelkie zadania mają pomóc gospodarce podnieść się z kryzysu, a najważniejszym elementem jest wykorzystywanie potencjału gospodarczego kraju.

Najważniejsze założenia Nowego Ładu – podatki

O założeniach można by było pisać dużo, ale na pierwszy plan wysuwają się zmiany dotyczące zdrowia, systemu podatkowego czy zmian dla emerytów oraz rodzin. Rząd nie ukrywa, że ważnym punktem zainteresowania jest rozwój demograficzny Polski, co znajduje odzwierciedlenie w licznych proponowanych projektach socjalnych.

W kontekście nowych ustaleń mówi się, że Polski Ład pozwoli na dość istotną reformę systemu podatkowego. Wzrośnie kwota wolna od podatku, ale wiele zmian obserwować będzie można w zakresie rozliczania podatku dochodowego i działalności gospodarczej. Tak duże zwiększenie kwoty wolnej od podatku sprawi, że wielu emerytów od stycznia 2022 będzie cieszyło się wyższą emeryturą, ponieważ nie będzie od niej potrącana zaliczka na podatek.

W kontekście nowego programu często mówi się również o podniesieniu II progu podatkowego czy uldze dla rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci.

Polski Ład – służba zdrowia i inne założenia

Zapowiadane zmiany mają też zostać wprowadzone w zakresie opieki zdrowotnej. Zgodnie z planem w kolejnych latach stale ma być podwyższona kwota, jaką budżet państwa przeznacza na finansowanie działań w służbie zdrowia oraz zniesienie limitów przyjęć do lekarzy specjalistów.

Innym założeniem ma być wspieranie polskich rodzin, zgodnie z którym zyskałyby one możliwość uzyskania kredytu mieszkaniowego bez konieczności posiadania wkładu własnego, co dla wielu osób może okazać się dużą szansą.