• kontakt@programzysk,pl

Podatek liniowy i ryczałt w 2022 – komu i kiedy się opłaca?

Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt – to wybrane formy opodatkowania w Polsce, jakie wybrać mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą. Co do zasady przyjmuje się, że sposób rozliczania z fiskusem jest jednym z elementów optymalizacji podatkowej, jakiej dokonują firmy i biura rachunkowe, aby wybrać najkorzystniejszy sposób rozliczania. Ryczałt i podatek liniowy cieszą się sporą popularnością wśród przedsiębiorców, ale jak często słyszy się w mediach – Nowy Polski Ład niesie ze sobą sporo zmian.

Podatek liniowy po zmianach – kiedy się opłaca?

Dla wielu osób zaletą podatku liniowego jest fakt, że stawka podatku jest stała i wynosi zawsze 19%. Po planowanych zmianach przedsiębiorca nie będzie mógł już odliczyć składki zdrowotnej, którą jest zobowiązany opłacać w wysokości 4,9% (wartość ustalana w zależności od osiągniętego dochodu). Kwota ta nie może być jednak niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia. Dla wielu osób takie rozwiązanie może okazać się całkiem korzystne, jednak decyzja o wyborze podatku liniowego niesie ze sobą określone konsekwencje.

Decydując się na taką formę opodatkowania nie będzie możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Podatnik nie może również skorzystać z tzw. ulgi dla klasy średniej czy odliczenia ulgi na dzieci.

W praktyce analitycy podatkowi wskazują, że taki sposób opodatkowania jest szczególnie korzystny dla tych osób, które osiągają dość duże dochody, przekraczające 135 000 zł.

Ryczałt ewidencjonowany w 2022 r

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że forma opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego jest rozwiązaniem, z którego nie mogą skorzystać wszyscy podatnicy. Nie dla wszystkich będzie to też korzystne, ponieważ w tym wypadku nie ma możliwości rozliczania kosztów działalności, a także korzystania z ulg, jak np. ulga na dzieci.

Z ryczałtu ewidencjonowanego skorzystać mogą jednak tylko ci podatnicy, którzy osiągają przychód nie większy niż 2 000 000 euro. Warto też pamiętać, że decydując się na ryczałt konieczne jest odprowadzenie tzw. daniny solidarnościowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *