• kontakt@programzysk,pl

Skala podatkowa po zmianach w 2022 komu się opłaca?

Skala podatkowa jest jedną z form opodatkowania, jaka dostępna jest w polskim systemie podatkowym. To dość popularny system rozliczania z fiskusem, z którego korzystają osoby zatrudnione na etacie, ale także wiele osób prowadzących działalność gospodarczą.

Skala podatkowa założenia

Forma opodatkowania, jaką jest skala podatkowa opiera się na wskazaniu podstawy obliczenia podatku. Mówiąc w dużym skrócie – podstawa opodatkowania obliczana jest zgodnie z zasadami, jakie zostały wskazane przez ustawodawcę. Następnie jest ona porównywana z ustalonymi progami podatkowymi, które tworzą przedziały. W zależności od tego, do którego przedziału zostanie zakwalifikowany konkretny dochód, to taki podatek będzie musiał zostać odprowadzony.

Skala podatkowa niesie ze sobą sporo korzyści, bo w zależności od indywidualnej sytuacji danego podatnika istnieje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania. Jedną z możliwości jest np. ulga na dzieci, która przysługuje rodzicom na każde pozostające na ich wychowaniu dziecko do czasu osiągnięcia pełnoletności, gdy się uczy. Katalog odliczeń jest jednak szerszy, co sprawia, że forma rozliczania podatku jest dość atrakcyjna dla wielu osób.

Co zmieni Polski Nowy Ład?

Od stycznia 2022 wiele rzeczy się zmieni, w tym również sposób rozliczania przez podatników korzystających ze skali podatkowej. Co dokładnie? Sprawdźmy!

Wśród zmian, o których mówi się najczęściej wymienić można wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 000, a także podniesienie progu podatkowego, aż do kwoty 120 000 zł.

Jednak nie wszystkie zasady ulegną zmianie, bo w dalszym ciągu podatnicy rozliczający się według skali podatkowej będą mogli rozliczać się wspólnie ze współmałżonkiem. Możliwe będzie również skorzystanie z ulgi na dzieci, zatem dla osoby pracującej na etacie pozornie wiele się nie zmieni. Inaczej wyglądać będzie obliczanie podstawy opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bo w ich przypadku zmian jest o wiele więcej.